Váš košík je prázdný

   

balení pro šátky
hedvábné šátky
kvalitní hedvábné šály


O hedvábí

Vlastnosti přírodního hedvábí.

  • Hedvábí je známé pro svůj specifický lesk a hebkost. Hedvábné šály jsou velmi jemné na dotek a právě výrazný lesk umožní každé barvě vyniknout.
  • Přírodní hedvábí také disponuje jedinečnými absorpčními a termoregulačními vlastnostmi. V létě nám hedvábné šály poskytnou chladivý efekt, naopak v zimě nás zahřejí. Hedvábí je vzdušné a absorbuje vodu.
  • Přírodní hedvábí má mimořádné složení, obsahuje například proteiny a aminokyseliny, podobné složení má i lidská kůže. Hedvábí je tedy vhodné i pro citlivou pokožku.
  • Hedvábí je zároveň nejpevnější a nejpružnější textilní surovina.
  • Zajímavost: čínští lékaři tvrdí, že samotné nošení přírodního hedvábí pozitivně ovlivňuje regeneraci kožních buněk.

Jak správně pečovat o hedvábnou šálu.

Pokud o šálu dobře pečujeme, není obtížné uchovat krásu a kvalitu šály dlouhodobě.

Instrukce pro praní:

K praní hedvábných šál přistupujeme tak, jakoby se jednalo o mytí našich vlasů. Žádné chemické prací prostředky, aviváž ani extrémní teploty při praní a sušení. Suché čištění v čistírně je také možné, ale díky šetrnému ručnímu praní si hedvábí uchová svůj lesk. Šály pereme v mírně teplé vodě a používáme jen trochu jemného mýdla nebo vhodného pracího prostředku, šampónu. Během celého praní nestřídáme teplotu vody a dlouze nemáčíme. Pro zachování sytosti barev je doporučováno přidat na máchání do vody pár lžic octa, tím se zbavíme i zbytků mýdla. Po vyprání zarolujeme do ručníku tak, aby se šál zbytečně nepomačkal a ručník pohltil přebytečnou vodu. Nesušíme na slunci.

Instrukce pro žehlení:

Žehlíme na mírnou teplotu, na některých žehličkách je uveden stupeň vhodný pro žehlení hedvábí. Před žehlením navlhčíme. Není doporučováno žehlit na vysokou teplotu s použitím páry. Výsledek to přinese, ale dlouhodobě může šála nažloutnout.

Jak skladovat:

Uchováváme na místě, kde nesvítí přímé slunce, mohlo by dojít k vyblednutí barev. Je lepší šálu vyvěsit, ne skládat. POZOR na suché zipy!

Původ a výroba přírodního hedvábí.

Hedvábí dodnes zůstává pojmem, za kterým se skrývá nejen tajemství dálek a dobrodružství, ale zároveň tajemství krásy a dokonalosti. Podle čínských legend došlo k objevu výroby a používání hedvábí před více než 4000 lety, když císař Chuang-ti požádal svou ženu, aby zjistila, kdo škodí moruším. Císařovna objevila bílé housenky, které snovaly zámotky. Omylem jeden zámotek upustila do horké vody a zjistila, že z něj může vytáhnout jemné vlákno a navinout ho na cívku. Technologie výroby hedvábí zůstala dalších 2 000 let čínským tajemstvím, až se postupně rozšířila i do okolních zemí.

Pro výrobu má největší význam bourec morušový, který jako jediný produkuje pravé hedvábí. Bourec morušový tvoří kolem sebe při zakuklování zámotek z hedvábných vláken. Samotné vlákno se získává rozvinutím zámotku - kokonu. Hedvábná vlákna z jednoho zámotku dosahují délky až 1 500 metrů. Rozvinutá vlákna z několika kokonů se poté utkají dohromady a tak vznikne jediné tzv. nekonečné hedvábné vlákno. Aby zámotek držel pohromadě, spojuje a obaluje bourec vlákna klihovitou hmotou sericinem. Hmota je na jemných vláknech ponechána po dobu zpracování jako jejich ochrana. Surové hedvábí má nažloutlou nebo nahnědlou barvu. S výjimkou vzorovaných tkanin potřebují všechny hedvábné tkaniny konečnou úpravu.