Váš košík je prázdný

   

balení pro šátky
hedvábné šátky
kvalitní hedvábné šály


O šafránu

Šafrán - nejvzácnější a také nejdražší koření na světě.

Je získáván z květů krokusu šafránu, latinsky Crocus Sativus Linnaeus, který je charakteristický fialkovým květem s třemi rudými bliznami a žlutými tyčinkami. Blizny se během podzimní sklizně ručně vytrhávají z nasbíraných květů. Na 1 kg šafránu je třeba cca 100 000 květů. Díky tomu je pravý šafrán tak vzácný a ceněný. Největším producentem a dodavatelem pro zpracovatele je Irán. Dalšími producenty jsou také Španělsko, Indie a Itálie.

Šafrán je koření s velkou škálou gastronomických kvalit. Má typické, silně nasládlé nezaměnitelné aroma a mírně nahořklou chuť. Šafrán perfektně dochutí, přidá silné aroma, žlutou barvu, ale zároveň je chuť jemná. Proto je šafrán svými specifiky naprosto nezastupitelným kořením v mnoha španělských i mezinárodních recepturách. Šafrán je velmi oblíbeným kořením tradiční kuchyně Středozemí, Blízkého východu a Indie, ale exportuje se do různých koutů celého světa. Šafrán obsahuje některé aktivní látky jako je Crocin, který dodává barvu, picrocrocin je odpovědný za chuť a také safranal, který šafránu dodává jedinečné aroma.

Použití a dávkování šafránu.

  • ŠAFRÁNOVÉ NITKY: Podrtíme ve hmoždíři a přidáme do vody 10 -15 min před dovařením pokrmu. Doporučuje se použít 0,15 g na 4-6 porcí. (pokud chceme nitky viditelné v pokrmu, jen přidáme do vody).
  • ŠAFRÁN prášek: Jen přidáme do vody 10-15 minut před dovařením pokrmu. Doporučuje se použít 0,15 g na 4-6 porcí.

Kde se šafrán používá?

Výroba parfémů: Šafrán se používá pro výrobu známých parfémů. Na Středním východě se šafrán používá pro přípravu esenciálního oleje zvaného Aafran Attar a mix šafránu a santalového dřeva.

Barvení: Například buddhističtí mniši si barví šafránem svá roucha, v Indii nevěsty používají šafrán jako make-up, v Japonsku šafrán používají k ruční malbě na kimona.

Potravinářský průmysl: Šafrán je používán v mnoha různých pokrmech a nápojích. Od polévek až po moučníky, zmrzlinu, čaj a jeho využití stoupá. V Indii se přidává také do žvýkacího tabáku.

Náboženství: Hindi ženy dostanou požehnání ve formě šafránové tečky na čele. Šafrán je znamením štěstí a dobré vůle. Některé náboženské texty bývaly psány inkoustem s šafránem. Šafránem se lidé v Indii obdarovávají během významných svátků a příležitostí.